62

Uproszczony schemat

Jak działa biogazownia?

Szanowni Państwo, zachęcamy do skorzystania z interaktywnego obrazka, aby dowiedzieć się z czego składa się biogazownia. To szybkie wprowadzenie pomoże Państwu zrozumieć podstawy tego, jak działa biogazownia.
Na obrazku poniżej znajduje się typowa biogazownia o mocy zainstalowanej 1MW.

Silos na substraty stałe Płyta karmienia Kontener techniczny - centralna sterownia Akcelerator Biotechnologiczny Zbiorniki fermentacyjne Zbiornik pofermentacyjny Stacja uzdatniania gazu Siłownia kogeneracyjna Stacja transformatorowa

Silos na substraty stałe

Głównym czynnikiem do prawidłowego działania biogazowni jest zapewnienie jej ciągłości substratów. Dzięki silosowi substratu stałego, możliwe jest przechowywanie stałej części wsadu do biogazowni celem utrzymania ciągłości karmienia.

Płyta karmienia

Zadawanie wsadu do biogazowni odbywa się na płycie karmienia. To tutaj mieszany jest substrat płynny ze substratem suchym. Jest też tam system rozdrabniania i higienizacji rozszerzający gamę potencjalnych substratów.

Kontener techniczny – centralna sterownia

Kontener techniczny to serce biogazowni. Znajduje się tutaj rozdzielnia substratu na wszystkie obiekty instalacji oraz szafy sterownicze AKPiA wraz z komputerem sterującym. Sterowanie biogazowni odbywa się stacjonarnie oraz zdalnie.

Akcelerator Biotechnologiczny

Akcelerator biotechnologiczny instalowany jest w fazie wstępnego przetwarzania mieszanki substratów. Zastosowanie akceleratora doskonale ujednorodnia substraty i hydrolizuje je do związków prostych i kwasów organicznych. Dzięki temu jest możliwe dowolne mieszanie ze sobą różnych odpadów i całkowita zmiana receptury karmienia każdego dnia.

Zbiorniki fermentacyjne

W zbiornikach fermentacyjnych przebiega główny proces fermentacji. Opatentowany system mieszadeł kolumnowych zapewnia doskonałe mieszanie pulpy fermentacyjnej i zapobiega powstawaniu kożucha. Membranowe dachy odpowiadają za magazynowanie wyprodukowanego biogazu, który następnie przesyłany jest do zbiornika pofermentacyjnego.

Zbiornik pofermentacyjny

Zbiornik pofermentacyjny pełni funkcję magazynu pulpy, która już wstępnie wyfermentowała w zbiornikach wtórnych. Dach zbiornika stanowi magazyn wyprodukowanego biogazu.

Stacja uzdatniania gazu

SUG ma za zadanie poddać odpowiednim obróbkom surowy biogaz, tak aby możliwym było zadanie go do siłowni kogeneracyjnej i spaleniu celem wytworzenia energii elektrycznej.

Siłownia kogeneracyjna

W siłowni kogeneracyjnej spalany jest wytworzony w instalacji biogaz. Silnik napędza prądnice, która wytwarza energie elektryczną, która jest oddawana do sieci.

Stacja transformatorowa

Stacja transformatorowa umożliwia wprowadzenie wyprodukowanej energii elektrycznej do sieci.